Umenie je večné, život krátky

Fredderika Rose Photo

Fredderika Rose, vlastným menom Oľga Grečnárová – Rafajová z Topoľčianok je známou profesionálnou výtvarníčkou. V Zlatých Moravciach prežila 24 rokov svojho najkrajšieho tvorivého života. Členka rôznych umeleckých organizácií je od roku 2021 Individuálnou členkou SVU/IAA v Bratislave. Výtvarnému umeniu sa venuje od roku 1982 a viac ako 30 rokov literárnej tvorbe.

V literárnej a vizuálnej tvorbe prezentuje Slovensko cez chorvátsku umeleckú spoločnosť WAG CROATIA, kde v celosvetovej súťaži /9 Monts/ v rokoch 2020-2021 získala 1.cenu za báseň Úspech a 2. cenu za báseň Sen /v anglickom preklade/. Členkou Oxfordskej encyklopédie slovenských a českých  osobností je od roku 2015. V novom vydaní encyklopédie v roku 2021 bola zaradená do oblasti Arts Culture and Museums.

Umelecká tvorba Fredderiky Rosesa začala písať v roku 1995 prijatím do členstva Zväzu výtvarných umelcov Západného Slovenska pod vedením akademického maliara Róberta Almášiho, kde  pôsobila 25 rokov a v roku 1997 do SVU v Bratislave. O dva roky neskôr do FPU, /Fondu na podporu umenia/. Členkou ARTEM Bratislava sa stala v roku 2010 a v roku 2012 talianskej spoločnosti La tavolozza – ITALIA. V Pálffyho paláci samostatnú výstavu autorky otváral roku 2014 kurátor – PhDr. Ľuboslav Moza PhD. za účasti sopranistky slovenskej filharmónie Elišky Hornej, rodáčky z Topoľčianok a profesorky Blanky Juhaňákovej ArtD.,  zbormajsterky slovenskej filharmónie. Autorka je i členkou NOVUMBASEL Švajčiarsko – Basel  a od roku 2019 WAG CROATIA.

fredderika rose horses
fredderika rose art paintings

Dnes už s nebohým predsedom ZVUZS akad. maliarom Róbertom Almášim, určitú dobu aj riaditeľom WAG Slovensko.  

V zahraničí vystavovala najmä v spoločnosti WAG CROATIA v digitálnej forme WAG – Mexiko a prezentáciou vlastnej tvorby v knihe WAG – Nórsko. Veľký obdiv našla hlavne v Taliansku, kde si z každej výstavy odniesla nejaké ocenenie. V Čechách na medzinárodnej putovnej výstave uspela v súťaži z veľkého množstva výtvarníkov ako jedna zo 4 Slovákov, ktorých výtvarné diela boli hodnotené porotou na pozitívne ladenú energiu.

Fredderika Rose Photo

Liečivá energia v tvorbe sa u mňa vyvinula spontánne, prúdi priamo z dlane a cítim ju v končekoch prstov. Maľujem iba vtedy, keď prichádza ten správny impulz s prívalom energie a maximálnym pokojom v tele.“ 

Fredderika Rose Exihitions

V kruhu výtvarníkov s Paľom Blažekom, Mgr. Róbertom Hercom a akad. maliarom Eduardom Kalickým na výstave pri príležitosti 30. výročia vzniku ZVUZS a Slovenskej výtvarnej únie v priestoroch UMELKA v roku 2020.

Fredderika Rose Art

Bola to účasť aj na mnohých kolektívnych výstavách, v Matici slovenskej Martin, Slov. rozhlase Bratislava, Galérii Slovenskej výtvarnej únie Umelka v Bratislave,  ARTEM – galéria o. z. Bratislava, putovnej výstave  „STRETNUTIE“ k 1150. výročiu príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. V Českej republike ARTEM Bratislava „ JÁN HUS “, výstavy ERATO v Dunajskej Strede, Medzinárodného Bienále – kresby PLZEŇ, SALÓNU 2016, – Iná Krajina  DOMOVINA – Západoslovenské múzeum Trnava ZVUZS,  AVE ARTEM – ARTEM – PRACHATICE – Česko, AVE ARTEM-ARTEM – Passau – Nemecko. XII. sympózium ARTEM – Martin, LUTHER – Lutherova teológia – Evanjelický kostol Pezinok.

Fredderika Rose Universum

SALÓN 2018 – Renesančný kaštieľ Galanta, „Červený Labyrint“ Radnica – Trnava. Autori výstavy: Fredderika Rose, Mykola Bilart, Oxana Lukomska a Ján Priesol. Dunajská Streda SALÓN, výstava pod názvom „ STRETNUTIE “ zámok Topoľčianky. Autori výstavy: akad. maliar Almáši Róbert – Slovensko, Oľga Grečnárová – Slovensko, Károly Borbély – Maďarsko, Timea Izák – Molnár – Slovensko, Gyorgy Varga – Maďarsko.

Fredderika Rose Peter Weis Wag Croatia
Fredderika Rose Jasminka Wag Croatia
Fredderika Rose Flowers
Fredderika Rose Ghost World

Fredderika Rose svoju výtvarnú tvorbu prezentovala aj na mnohých medzinárodných výstavách. V roku 1994 na Putovnej výstave VOX Humana, /III. internationalle Bienále mladých výtvarníkov do 35 rokov/, kde sa presadili 4 Slováci. V Ostrave vo výtvarnom Centre Chagall, v Novom Jičíne v Starej pošte, v Havířove v sieni W, v Brne v galérii Lužánky a galérii u Řeřických.

Fredderika Rose Horse
Fredderika Rose Certificates

Taliansko: 17. marca 2012 – Arte Laguna Venice zaradilo 25 najúspešnejších výtvarníkov,  13. – 28. októbra 2012 – Premio International D ARTE „San Crispino“ v Porto Sant ‘Elpidio – „Ocenenie“ – Špeciálna cena poroty  GIOVANI emergence , 9. – 24. marca 2013 – Medzinárodný festival výtvarného umenia Porto Sant ‘Elpidio Villa Baruchello v talianskom meste Porto San ‘Elpidio „OCENIL parlament v Porto SANT ‘ELPIDIO“, 1. – 23. júna 2013- Jadranská perla – Pearl dell’ Adriatico „špeciálna cena. Švajčiarsko: 2015 – Bazilej Švajčiarsko – Centrum galérie umenia – Gif 4 You, 2016 – FAIR ART – Švajčiarsko – BASEL 2018 – FAIR ART BASEL – Švajčiarsko – hotel EULER. Česko: 2016 – PRACHATICE /AVE ARTEM/, Nemecko: – 2017 – PASSAU /AVE ARTEM/, WAG Chorvátsko: – Zichyho palác Bratislava – Slovensko, Pálffyho palác Bratislava.

Fredderika Rose Horse

V roku 2020 autorka prijala ponuku redaktorky oxfordskej encyklopédie prezentovať svoju umeleckú tvorbu v novovzniknutom časopise Instacks, na Slovensku v Česku a neskôr aj v iných krajinách. V internetovom časopise Instacks.sk prvé dva autorkine články vyšli ešte toho istého roku.

https://instacks.sk/kazdy-ma-svoje-cesty-predurcene-a-nahody-neexistuju-cast-1-2?

V roku 2021 bol publikovaný aj tretí článok autorky pod názvom Vizuálne umenie a literatúra majú liečivú energiu, ktorá je v nich vedecky dokázaná.

https://instacks.sk/kazdy-ma-svoje-cesty-predurcene-a-nahody-neexistuju-cast-2-2?

Výtvarník Herec František Herman

Výtvarník František Herman – Prílepy

K literárnej tvorbe priviedol autorku dlhoročný priateľ, profesionálny herec Martinského divadla, profes. výtvarník a básnik František Herman zo Zlatých Moraviec – Prílep. Veľkú motiváciu v literárnej tvorbe našla aj u spisovateľa Andreja Zábredského – Širockého z Nitry a neskôr spisovateľa Jána Maršáleka z Trenčína.

http://www.priestornet.com/2015/07/obrazy-verse.html

František Herman hodnotil tvorbu autorky ako veľmi zaujímavú, dokonca až netradičnú. Figurálne a lyrické vízie v dielach stvárňované vo farebnom svete sa miestami dotýkajú fantazijných hraníc. Človeka vidí ako bytosť dosť zložitú so symptómami dobra, zla a geniality s mnohými atribútmi závisti, nenávisti či egoizmu. V ponímaní autorky sa človek dotýka neba a zároveň sa trestuhodne skláňa nad zradnými hranami roklín a dotýka hlbokých priepastí. Autorku charakterizujú vlastnosti, ako je spontánnosť, špecifický spôsob videnia jej vnútorného sveta. Ale i odlišnosť a výrazovosť umeleckej vízie, originalita a neopakovateľnosť. Podľa jej slov umelec musí svojmu obrazu odovzdať celé svoje srdce a prihovárať sa mu svojou hĺbavou dušou. A ona takou maliarkou je…

Fredderika Rose Art

Literárne umenie v rámci sveta WAG CROATIA  /2020 – 2021/

 Úspech  1. cena – Fredderika Rose /úryvok z básne/

Každému z nás sa objatie úspechu núka. Talent, aj odvaha dáva veľké „ PLUS “.

A perla sna v dlani sa zaligoce. Ožíva. Prichádza „Dar “.

Opojenie z výsledku práce. Úspechu

„JAR“! Zdarný výsledok práce. Potešenie.

Úspech je kladný výsledok trpezlivého úsilia.

Veď nielen láska, šťastie, ale aj úspech

sa musí „POHĽADAŤ„ Ani zlato, ba ani striebro, ani najvzácnejšie perly sveta

bez „TALENTU„ i úsilia sa udusia. „NEPOMÔŽU„.

Fredderika Rose Art

Sen 2. cena – Fredderika Rose /úryvok z básne/

Snívam sen… v kráľovstve dávnych spomienok. Snívam

o žiari hodvábneho

slnca. V radosti i bolesti

snívam. O morskej víle. S pečaťou srdca na hrudi, čo až hrdlo zviera.

V lastúre spomienok oživujem sen. Zdá sa – sen – víťazom

zrazu je.

Fredderika Rose Poems

Chrámové ticho

Každého z nás chráni. Tajne

a tak placho.

Zbohatnúť v duchu vari by?

Svetlo v tichosti svojej odvahy objať by rado.

Božie oko poľahky uzrieť všetky deje smie.

A my zasa na oplátku – veď

aj vďačne z vďaky poďakovať.

Fredderika Rose Art

Každý deň…

svitá, i slnce zapadá.

Pre každého z nás je ráno ránom. Novým začiatkom – to pozná

každý tvor na planéte.

Každým dňom sa aj… dobrý skutok, ale aj ten zlý zapisuje.

Do kroniky osudu snáď?

Žiaľ… vymazať sa z duše už nedá.

Fredderika Rose Nude Art

Okamih lásky ukrýva nádeje a sny.

Kto porozumie reči ich?

Nuž – skúsme sa popýtať radšej hviezd.

Práve im zverím svoje snilé nádeje a sny.

Ony sa nestráchajú. Nikdy neboja hurikánov, ba ani

hrozieb času. 

Fredderika Rose Flowers Art

Celebrita /úryvok z básne/

Ktože je to? Príklad každej doby?

A či len pre niekoho „divadelná maska“?

Hovorí sa… človek osobitého mena.

A či… krehká vnímavá duša svetadiela?

Pre spoločnosť „vzor“.

Možno pre niekoho aj „závisť mena“.

Veď nielen celebrita… 

ale aj… prostý človek bez rozdielu…

by mal každý deň niečo krásne počuť.

Aspoň zvučnú pieseň a vložiť do srdca.

Hoci len jednu báseň napísať,

či prečítať. Rozprávku.

Fredderika Rose Art Betlehem

Fredderika Rose sa orientuje vo svojej výtvarnej a literárnej tvorbe na život, lásku, dobro a zlo, medziľudské vzťahy. V obrazoch vždy vidí muža a ženu, spája ich v osudovú lásku. Hľadá v ňom dobro, zlo. V každom obraze s veľkou túžbou štetcom či dlaňami vyobrazuje túžbu po láske. Maľuje svojim hlbokým vnútrom… Orientuje sa na úprimnú lásku ľudí. Nachádza silu a odvahu bojovať s ich láskou. Vlastným srdcom, ale niekedy zápasí aj so zákerným zlom sveta. Hľadá svetlo.

Fredderika Rose Book

Pri príležitosti svojho životného jubilea predstavuje 365 stranovú autobiografickú digitálnu knižnú publikáciu, ktorá obsahuje životopis autorky a bohatý výber výtvarnej a literárnej tvorby z rokov 1982 – 2019. Poéziu z rokov 2011-2013 – “Zrkadlo duše” /výber z tvorby/, Vierozvestcovia, Spomienkové perly „Jura Jánošíka“, Modlitba, „Bože, vďaka“ a iné.

Spoluautorom knižnej publikácie, ktorá bola vydaná pri príležitosti60. narodenín Fredderiky Rose je syn autorky PhDr. Peter Grečnár.

  Viac na: KNIHA DOWNLOAD: https://youtu.be/AtbCHC-oNps www.fredderikarose.com

Fredderika Rose Collection Of Poetry

Autorka sa rada drží citátu – Umenie je večné, život krátky.

Umenie je skutočne krásne, dodáva mi silu a radosť do života. Priam omladzuje. Je ako malé dieťa, ktoré ja osobne nerada opúšťam. V mojom prípade je za ním kus energie, proste niečo, čo ma napĺňa pocitom lásky a obetavosti. Každé vytvorené dielo ma osvieži nielen na tele ale aj na duchu…“

Fredderika Rose Home

Umenie je večné, život krátky

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius. Claritas est etiam processus dynamicus Typi non habent claritatem insitam; est […]